Idealne mieszkanie na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu gry i ciekawostek historycznych. To mieszkanie, które nie istnieje naprawdę powszechne jak drugie w Polsce, tylko jest moc do zaoferowania. Teren, na jakim nie spotkamy jeszcze dużej ilości turystów jest wciąż nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miasto o różnej historii, w jakim wiązały się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie wzięły w 1364 roku, a przez wieki były własność biskupów krakowskich. Naprawdę warto zajrzeć Rynek, istniejący od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a nowe budynki zostały wzniesione w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na ważny deptak, jakim stanowi droga Sienkiewicza.

To mieszkanie historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna dodaje się z obecną. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich znaleziony na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wprowadzona do rejestru zabytków. Budowla jest odpowiednio zachowanym barokowym domem w Polsce pierwszej części XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najdoskonalszych miejsc tego pięknego miasta. Samą z popularniejszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest rzeczywiście Sandomierz. Zwany ze względu na bliskie miejsce „Małym Rzymem”, zlokalizowany istnieje na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Zawiera się tutaj aż 120 zabytków, oraz do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto także zobaczyć piękne kamienice, które powstały już w XV wieku i podkreśla je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to ulubione miejsce, pełne budowli z czasów romańskich. Koniecznie należy zobaczyć Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To droga brama miejska, która zachowała się do naszych czasów. By zobaczyć miasto z nowej części warto zobaczyć podziemia, czyli tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i przeprowadza przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt kryje się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy obcowania z naturą też się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie poważna, gdyż góry są stosunkowo niewysokie, a szlaki nie należą do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze otrzymują się pod kontrolą Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który powstał w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady życia człowieka w niniejszym świecie, datowane na okres paleolitu. Góry Świętokrzyskie to jeszcze miejsce, któremu uroku dodają liczne historie i dania ludowe, znane są też o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wielkości szczyt (595 m. n. p. m.) to mieszkanie obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem pałaców i domów – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to mieszkanie, które nas zaskoczy. Możemy tutaj podziwiać nie tylko dom z dołami i labiryntami, lecz również największą hodowlę bizonów amerykańskich. Stanął w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Istnieje ostatnie jeden z najdalszych, murowanych budynków w Polsce. Pałac jest jasny dla zwiedzających także można go oglądać z przewodnikiem. W Oblęgorku kryje się rezydencja, w której był Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została przemieniona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze wiadomości o tym polu pojawiły się już w XVI wieku. Budowa zamku Krzyżotopór w Ujeździe zaczęła się w 1620 roku, a zakończyła w 1644, stara ostatnie piękna warownia otoczona bastionami, najważniejsza w Europie do czasu powstania Wersalu. Do dzisiaj wzięły się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, lecz też pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments